דיני התעבורה בישראל

דיני התעבורה בישראל מתנהלים במסגרת הדין הפלילי, לפי חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], השתמ"ב – 1982 ובהתאם לכללים הקבועים ברובם בפקודת התעבורה [נוסח חדש] ובתקנות התעבורה, התשכ"א – 1961 ובשורה של תקנות וצווים הנקבעים בהתאם לשלושת מקורות אלו.

 

אז מה הכוונה בתעבורה?

במסגרת מה שנשמע לאדם הרגיל תעבורה, מתקשר כל מה שקשור בנהיגה ברכב. אך במציאות אין כך הדבר. דיני התעבורה מתייחסים לכללים, ההגבלות והאיסורים שקבעה המדינה בכל הקשור לכללי השימוש בדרך. אין הכוונה לסכסוכים אזרחיים הקשורים בכלי רכב (כדוגמת תביעות נגד חברות ביטוח בשל תאונות ונזקים). אם נרצה לזקק את הנושא, המדובר הוא במקרים בהם אדם קיבל הודעת תשלום קנס או זימון לדין (דו"ח או רפורט בשפת העם) בשל עבירה שביצע (או שלא) והוא נדרש לשלם קנס בגינה או להתייצב בפני שופט בבית משפט.

 

למה כדאי לי לשכור שירותי עורך דין?

במקרים רבים בתחום התעבורה גובה הקנס כשלעצמו אינו מצדיק תשלום שכר טרחה לעורך דין, שיכול להסתכם בעלות שגבוה פי כמה מהקנס. אז מדוע כדאי בכל זאת לשכור שירותי עורך דין ולא לנסות את "מזלך" לבד בבית המשפט?

מעבר לטענה שמדובר בעניין של עקרון (ולרוב אנו ממליצים להימנע מהגעה לבית משפט רק בשל עקרון שאינו מגובה בטענה משפטית סדורה) במקרים רבים לצד הקנס הקבוע לעבירה קיימות סנקציות נוספות, כגון נקודות ברשות הרישוי ואף שלילת רישיון נהיגה (שלא לומר עונשי מאסר בפועל). רבים מאיתנו מסתמכים על יכולתם לנהוג בכלי רכב ממונע במהלך היום-יום שלהם, בין אם להגיע לעבודה ובין אם לבצע את העבודה. אובדן של רישיון נהיגה מונע מאיתנו את היכולת הכה בסיסית אך כה מרכזית בחיינו. אך גם במקרים ששלילת רישיון אינה על הפרק ודי בכך שצבירת הניקוד תביא לחובה להשתתף בקורס ריענון נהיגה (או בשמם העממי קורס נהיגה מונעת או קורס נהיגה נכונה), עניין שגוזל זמן רב, על פני כמה ימים ובסופו מתקיים מבחן שחובה לעבור אותו.

 

מה לעשות אם נתפסתי על יד שוטר תנועה?

בכל מצב בו נתפסת מבצע עבירת תנועה על-ידי שוטר מומלץ להימנע מלהודות בביצוע העבירה. הודיה כזו מעולם לא סייעה לאף נהג בשום מצב! אין הדבר אומר שמומלץ להתווכח עם השוטר במקום – נדירים המקרים שוויכוח עם שוטר סייע, ואילו רבים המקרים שהדבר החמיר את המצב. תמיד כדאי להיות אדיב וענייני מול גורמי אכיפת החוק, אך להימנע ממסירת מידע מיותר. מרגע שעתר אתכם שוטר, מומלץ להפעיל אמצעי הקלטה (לכל הפחות קול אך ככל הניתן גם ווידאו) שיוכל לסייע לאחר מכן.

אז איזה מידע יש למסור? יש להזדהות באמצעות תעודה מזהה (כיום אין חובה על אזרח ישראלי לשאת דווקא את רישיון הנהיגה עימו) ולהציג את מסמכי ביטוח החובה של כלי הרכב. מומלץ שלא למסור כל תגובה לחדש???? שמשמיע השוטר ואם אינכם בטוחים כיצד כדאי להציג טענות נגד האישום, עדיף להימנע מכך לחלוטין.

כאשר אתם מתבקשים לבצע בדיקת שכרות (באמצעות ינשוף ו/או מבחני התמצאות במרחב) אל תסרבו. סירוב לביצוע מהווה בעצם חזקה לפיה בצעתם הבדיקה ונקבע כי נכשלתם בה.

אם קיבלתם הודעה על תשלום קנס, זכרו שמרגע ששילמתם את הסכום, כמוהו כהודאה באשמה וחמור מכך, הרשעה בעבירה. במצב זה, היכולת לערער על ההרשעה ו/או על העונש אפסית.

במקרה של תאונת דרכים וחקירה על ידי בוחן תנועה חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין ובכל מקרה להימנע מלנקוב בערכים מוחלטים, כדוגמת: נסעתי במהירות X קמ"ש, המרחק שעברתי היה X, הרכב היה במרחק X ממני וכד'. לעיתים, בוחני התנועה לא יוכלו לאתר ראיות מוחשיות בזירה לאימות הנתונים ולפיכך יסתמכו על המידע שאתם מסרתם, שבמקרים רבים יכול לשמש כנגדכם.

מה היתרונות של משרד עו"ד מומחה בתעבורה?

משרד עו"ד מומחה יכול לנתח במהירות ובמקצועיות את סיכויי ההצלחה של התיק בבית המשפט ואת האפשרות הטובה ביותר לניהול התיק. משרד עו"ד מקצועי מכיר את צוות התובעים ויכול באחוזים גבוהים מאוד, להסדיר את כתב האישום בתיק בטרם הגיעו לבית משפט. כלומר הסכמה על ה"סנקציה" המזערית שתוטל על הלקוח בנסיבות המקרה עם התובע והגשת ההסכמה לבית משפט ללא ניהול תיק!

למשרדינו ניסיון רב בניהול תיקי תעבורה בבית המשפט השונים מול רשויות התביעה ואנו נשמח לתאם פגישת התייעצות בלתי מחייבת במסגרתה נוכל להעריך את מצב הדברים ולהעניק הצעה מתאימה.

לקביעת פגישה ללא התחייבות - צרו קשר כעת!

הפניות:

פקודת התעבורה

תקנות התעבורה

חוק סדר הדין הפלילי

משרד התחבורה – שיטת הניקוד לעבירות תנועה

עו