תביעות לשון הרע / דיבה

מהי לשון הרע?

בהתאם לקבוע בסעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, התשכ"ה – 1965, לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול – 1) להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם; 2) לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו; 3) לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו; 4) לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

 

היכן אנו מוצאים לשון רע ודיבה?

כיום ניראה שהדברים נמצאים בכל מקום, בתקשורת, בעיתונות, במדיה החברתית, ואפילו בשיחות מסדרון בין קולגות. כל טקסט או מילה יכולה להחשב להוצאת דיבה ולשון הרע. האם כל הוצאת דיבה היא עילה לתביעה? התשובה היא לא, רק כאשר האדם שמדברים עליו נפגע מהפרסום – למשל, אם פלוני אומר על חמתו כי היא בשלנית נהדרת, למרות שהיא מבשלת נורא ואיום, אין הבדיה מבזה או משפילה את החמות. 

 

אז מה בעצם קורה כשמפורסם לשון הרע?

היה והתפרסם דבר מה המהווה לדידכם לשון הרע כנגדכם, מה עליכם לעשות?

1. גשו לעו"ד מומחה – עורך הדין בוודאי יוכל לומר לכם אם הדברים שנאמרו יחשבו כהוצאת דיבה ולשון הרע במסגרת החוק. 

 

2. שליחת מכתב התראה  - מכתב מנוסח היטב עם הפניה לחוק ולפסיקה בהחלט יעורר את הצד השני ויגרום לו להבין את התוצאות למעשיו וגם יאפשר לבית המשפט לראות שביצעתם את הפנייה אליו בנקיון כפיים, כלומר הזהרתם והצעתם לסיים את הנושא מחוץ לכתלי בית המשפט.

3. תביעה הגיונית כנגד הוצאת הדיבה – תביעה הטומנת בחובה מחיקת פרסום, התנצלות ותשלום כספי. 

4. יש לזכור כי תביעת לשון הרע מאפשרת לתובע לתבוע עד סכום של 70,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

 

אם זה כל כך פשוט, אז למה צריך עורך דין?

כמו בכל הליך משפטי, תמיד מומלץ להיעזר בעורך דין, ועל אחת כמה וכמה כשהעניין נוגע לתביעות לשון הרע. פעמים רבות תביעה שכזו מוגשת כנגד אדם, שאומנם פרסם מידע שיש בו פוטנציאל לפגוע באחר, אבל הפרסום יכול להיות מוגן – כלומר, מפרסם המידע לא יהיה חשוף לפיצויים וכד' – מתוך הרצון להשתיקו ולמנוע ממנו להמשיך בפרסומים או בכדי לפגוע באמינות הפרסום, ללא הצדקה משפטית. תביעות שכאלו מכונות "תביעות השתקה" ויש אפשרות להיאבק בהן בעזרת עו"ד.

משרדינו מציע ייעוץ וייצוג בהליכים לפי חוק איסור לשון הרע, במסגרת זו תקבלו יחס אישי ומקצועי, ולווי לאורך כל הדרך.

בכל מקרה כשענייני דיבה מתפרצים לחיינו, אנו ממליצים תמיד להיוועץ בנו לפני שעושים כל מעשה שלעיתים מתחרטים עליו...

 לקביעת פגישה ללא התחייבות - צרו קשר כעת!

הפניות:

 

חוק איסור לשון הרע

בקשה להישפט | תביעות לשון הרע | זובידה - רינגר